KYK Yurtları Ticarethaneye Dönüştü

 KYK Yurtları Ticarethaneye Dönüştü

KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) bünyesindeki birçok devlet yurdunda öğrenciler çamaşır yıkamak için ve internet için para ödemek zorunda kalıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde Mersin’ de hizmet veren devlet yurtlarında başlayan bu uygulama, öğrencilerin var olan zor durumlarını daha da beter hale getiriyor. Alınan yeni kararlara göre öğrenciler çamaşırlarını yıkamak için 14,5 TL ücret ödemek zorunda. (7 kilograma kadar çamaşır yıkamak 8 TL – 7 kilograma kadar çamaşır kurutmak ise 6,5 TL) Çamaşır yıkama ücretinin yanı sıra ütü yapmakta ücretli hale getirildi. (Gömlek ütülemek 2,5 TL – Pantolon ütülemek 2 TL – Ceket ütülemek 5 TL)

Daha önceki yıllarda çamaşır, ütü, internet vb. ihtiyaçlar KYK yurtlarında ücretsiz karşılanıyordu. Asgari ücretin görünürde 1.404 TL olduğu (AGİ çıkarılmış hali 1.270 TL) bir ülkede kıt kanaat geçinen ailelerin çocukları yurt kazanmak için bile sınanırken, doğal ihtiyaçların dahi ücretlendirilmesi sermayenin yaşam alanlarımıza koyduğu ablukanın somut kanıtıdır.

Zaten üniversiteler, kitaplar ve ders materyalleri gibi malzemelerin paralı olduğu bir alan. Aylık geliri 500 lirayı geçemeyen öğrenciler aç yaşıyorlar öğrenim sürelerince. Sonrası ayrı bir tartışma konusu. Yakında bütün KYK yurtlarında başlayacak olan bu uygulama biz öğrencilerin yaşamlarını mahvetmekte. Bilinçli bir öğrenimin olmaması için, gençliğin okumaması için sermaye ve hizmetkârları dört bir koldan saldırıyor. Sosyal medyada tepki gören bu uygulamalara dur dememiz gerekmekte. Mersin’de ki öğrencilerden gelen tepkiler git gide büyümekte. “Çamaşır, ütü ve internet gibi kullanımların ücretlerini vereceksek özel yurtlarda kalırdık.’’ gibi tepkiler gelmekte. Gelişmenin, ilerlemenin önünü kapatan gerici zihniyet, yaşam alanlarımızı işgal etmiş durumda. Gençlik olarak sesimizi çıkartmalı tepkimizi ortaya koymalıyız. Dayanışmayı büyültmeliyiz. Eğitim ve öğretimi engellemeye çalışan gerici zihniyete inat, tek tip – tek düzen gençlik yaratma çabalarına inat, dogmatik köle bir toplum yaratma çabalarına inat var olduğumuz her alanda yaşamlarımız için mücadele etmeliyiz. Parası olanın okuduğu, parası olmayanın okuyamadığı, anti demokratik, anti bilimsel eğitim öğretim değil, eşit, parasız, bilimsel ve demokratik eğitim-öğretim için mücadele etmeliyiz. Sermayenin pençelerini tek tek sökmeliyiz. Gençlik günü kurtarmak için değil yaşam için yaşamalı. Gelecek bizleriz. Ayakta biziz, başta biziz.

Gençlik olarak bir kez daha söylüyoruz, gerici abluka dağıtılacak. Özgür bir yaşam örülecek. AKP ve patronu sermayeye sesleniyoruz. Pençelerinizi okullarımızdan, sınıflarımızdan-sıralarımızdan çekin. Yaşam alanlarımızdan uzak durun. Rant için toplumumuzun her kademesini ölüme sürükleyen hükümet, gençliğin devrimci dinamizmini yok etmek istiyor. Bu amaç doğrultusunda yaptığı her şeyi meşrulaştırıyor.

Özgür, eşit, parasız, bilimsel, demokratik eğitim için ileri!

Bu Abluka Dağıtılacak!

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın