İstanbul Newroz’una çağrı: Newroz, Pir Sultan’dan Maraş’a direnenlerin bayramıdır

 İstanbul Newroz’una çağrı: Newroz, Pir Sultan’dan Maraş’a direnenlerin bayramıdır

İstanbul’da kutlanacak Newroz Bayramı’na ilişkin basın toplantısı düzenleyen Newroz Tertip Komitesi, 19 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda Newroz’un kutlanacağını açıkladı. Halka katılım çağrısında bulunan komite ‘Çünkü Newroz özgürlüğe çağrıdır. Newroz isyandır, dayanışmadır’ dedi

İstanbul Newroz Tertip Komitesi, bu yıl “Mutlaka kazanacağız” sloganıyla kutlanacak olan Newroz programı için basın toplantısı yaptı.

HDP İstanbul il binasında düzenlenen toplantıda konuşan Newroz Tertip Komitesi Başkanı Marif Alparslan, “Bu yılki Newroz bir özgürlük Newroz’udur” dedi. “Tüm ezilenler ve Kürt halkı tarih boyunca özgürlük çağrısına sahip çıkıp, Dehakların zulmüne karşı özgürlük ve onurları için ayağa kalkmışlardır” diye konuşan Alparslan, şöyle devam etti: “Bugün Newroz ateşi Ortadoğu’nun dört bir yanında Türk, Kürt, Arap ve çeşitli milliyet ve inanışlardaki halkların mücadelesinde bir isyan ve özgürlük bildirisidir, bayramıdır. İnsanlık tarihinde direnenler hiç eksik olmamıştır. Hallacı Mansur’dan Nesimi’ye, Şeyh Bedrettin’den Pir Sultan’a, Pir Sultan’dan Maraş’a, Çorum’a karanlık güçlere karşı eşitlik ve özgürlük için direnenlerin bayramıdır. Bu yılki Newroz tüm baskı ve şiddete karşı Newroz’un geleneğine uygun olarak kutlanacaktır. Çünkü Newroz özgürlüğe çağrıdır. Newroz isyandır, dayanışmadır” dedi.

İstanbul Newroz’u 19 Mart Pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda saat 10.00’da başlayacak.

BirGün Gazetesi