Ankara da Hayır bildirisi dağıtan KESK üyelerine gözaltı

 Ankara da Hayır bildirisi dağıtan KESK üyelerine gözaltı

Ankara’da ‘Hayır’ çağrısı yaparak bildiri dağıtan KESK üyelerine polis engel oldu. Aralarında KESK MYK üyelerinin de olduğu 7 KESK’li gözaltına alındı.

Ankara’da referandum için ‘Hayır’ çağrısı yapan ve bildiri dağıtan KESK üyelerine polis engel oldu. Aralarında KESK MYK üyelerinin de olduğu 7 KESK üyesi gözaltına alındı.
Ankara’da Sakarya Caddesinde referandum için ‘Hayır’ çağrısı yapan ve bildiri dağıtan Kamu Emekçileri Konfederasyonu (KESK) üyelerine polis engel oldu. “Kamu Emekçileri Tek Adam Rejimine Hayır Diyor” başlıklı bildirilerin dağıtılmasına izin vermeyen polis 7 KESK üyesini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında KESK MYK üyeleri Ramazan Gürbüz, Fatma Çetintaş’ın yanı sıra SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, SES Ankara Şube Başkanı Hüsnü Yıldırım, Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Kök de bulunuyor.

‘MÜDAHALELER AKP ELİYLE ORGANİZE EDİLİYOR’

KESK Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamayla gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada, ihraçlara, açığa almalara karşı Cumartesi günleri süregelen oturma eylemlerine, İstanbul ve Ankara’da müdahalede bulunulduğu ve çoğunluğu yöneticilerden oluşan en az 19 KESK üyesinin gözaltına alındığı
aralarında KESK Mali Sekreteri Ramazan Gürbüz, KESK Hukuk, TİS ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Fatma Çetintaş’ın da olduğu KESK üyelerine biber gazıyla müdahale edildiği belirtilen açıklamada, “Güvenlik güçlerinin özellikle “Hayır” bildirimize olan tahammülsüzlüklerini açıkça dile getirmeleri saldırının bizzat AKP tarafından organize edildiğini göstermektedir” denildi.

Açıklamada, OHAL gerekçesinin baskıların, hukuksuzlukların ve keyfiyetin kılıfı haline getirildiğini, sendikal hakların açıkça ihlal edildiği vurgulanarak, gözaltıların serbest bırakılması, baskı ve saldırılara son verilmesi çağrısı yapıldı.