8 Mart Dünya Kadınlar Günü

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadın mücadelesinde, kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması için değerli bir gündür.

1857 yılında New York’da, konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan kadın işçilerin daha insanca bir yaşam isteyerek, eşitsizliklere ve ayrımcılığa ve insanlık dışı çalışma koşullarına karşı sürdürdüğü mücadele ile başlayan süreçte 8 Mart, tüm dünya kadınlarının kutladığı uluslararası bir güne dönüşmüştür.

8 Mart 1857 yılında 40.000 kadın işçinin başlattığı grev, polisin saldırısıyla kanlı bitti. Saldırı sırasında çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti.

1910 yılında gerçekleştirilen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart’ta grev esnasında çıkarılan yangında ölen kadın işçilerin anısına, bugünün “Uluslararası Kadınlar Günü “olarak kutlanmasına karar verildi.

Bu yıl 8 Mart’ın 107. yılını kutlayacağız. Dünyanın her yerinde 107 yıldır erkek egemen kapitalist sisteme karşı verdiğimiz mücadeleleri ve direnişlerle geride bırakılan 107 yılı bir direnişle karşılıyoruz. OHAL”e de “BU HAL”e de karşı duruşlar ile.

Bizler; bütün dünyadan milyonlarca kadınlarla birlikte 8 Martın yüzyedinci yılında, özgürlük, eşitlik, kardeşlik, ekmek ve barış için  bir kez daha sokaklarda olacağız.

Dün Novamed’ de, Desa’ daydık, TEKEL direnişlerinde Gezi direnişlerindeydik. Ne OHAL’leri ne de KHK’leri yıldıramadı bizleri. Kara, yağmura, biber gazına, coplara boyun eğmedik. Eğmeyeceğiz. Meydanları küstürmeyeceğiz.

Biz namus cinayetleriyle katledilen, tecavüz ve tacizle sindirilmeye çalışılan, savaşlarda öldürülen, dışarıda emeği sömürülen, ev içinde emeği görünmeyen kadınlarız. Esnek çalışma saatleri değil,  daha çok çalıştırılıp, daha az ücret değil,  eşit işe eşit ücret istiyoruz.

Neo-liberal politikalarınızla gasp edilen eğitim, sağlık, ulaşım, barınma ve güvenli gelecek haklarımızı almak için yürüyoruz. Şiddete uğrayan, öldürülen, tecavüz edilen her kadının arkasında binler olduğumuzu göstermek için yürüyoruz. Biliyoruz ki erkek egemen kapitalist sisteme karşı mücadele vermeden kadınların kurtuluşundan bahsedemeyiz. İşte bu yüzden şimdi 8 Mart’ın 107. yılında da dünyadaki bütün kadınlarla el ele sokaklarda olacağız.

***

Biz kadınların “kaderimizi” değiştireceğimize olan inancımız öyle hızla büyüyor ki içimizde; yüreklerimizde aynı özlem, aynı heyecan, aynı umut türküleri söyleniyor.

Biz kadınlar biliyoruz ki emeğimize, bedenimize, kimliğimize dair istediğimiz ne varsa kazanabiliriz.

Evet kazanabiliriz. BİRLİK olursak!

Evet evet kazanabiliriz. örgütlü Mücadelemizde “BİR”olursak!

TEKEL, GEZİ, OHAL ve daha nice direnişlerde tüm kadınların yaptığı gibi; sınırları parçalayan, kapitalizmde nesne olmayan, kendi yaşamının öznesi olan, sistemin bizi köleleştirip, metaya tutsaklaştıran tüm zincirlerini parçalayıp, özgürlüğe koştuğumuz bir kilometre taşı olsun 107. yıl.

Dünya emekçi kadınlarına “BİN SELAM OLSUN”